A friss Széchenyi-díjasok sorában köszönthetjük DR. Szöllősi János vegyészt, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Biofizikai és Sejtbiológiai Intézete Biofizikai Tanszékének egyetemi tanárát, akinek az életpályája Nyíradonyból indult. Édesapja, idősebb Szöllősi János 1949-től 1975-ben bekövetkezett haláláig a nyíradonyi általános iskola igazgatója volt, aki tevékenyen részt vett a település kulturális életében.
Hegedűn játszott, zenekart szervezett, színielőadásokat rendezett és játszott is azokban. Múlhatatlan érdemeket szerzett az idén 50 éves Nyíradonyi Pávakör alapító-karmestereként is. Felesége ugyancsak nagyműveltségű általános iskola tanító volt
. A pedagógus-házaspár két gyermeke közül a kisebbik, Tibor vitte tovább édesapjuk muzikalitását, János pedig édesanyjuk hatására a reál tárgyak iránt mutatott nagyobb érdeklődést. A méltatások szerint DR. Szöllősi János „Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása során elért kutatási eredményei, valamint a biofizikai, illetve sejtbiológiai oktatásban végzett magas szintű munkája, továbbá kiemelkedő tudományszervezői tevékenysége elismeréseként kapta a Széchenyi-díjat.” Ebből az alkalomból Kondásné Erdei Mária beszélget a kitüntetett tudóssal, s a Széchenyi-díj kapcsán kérdezi az életpályájáról és a nyíradonyi indíttatásról.